Spis treści
W WordPressie (i nie tylko) pod pojęciem „Mapa strony” mieszczą się dwie różne mapy. Jedna skierowana do ludzi a druga przeznaczona dla robotów.
Mapa strony jako taka zwykła strona z linkami do postów przedstawiona w sposób zrozumiały dla ludzi jest bardzo przydatnym narzędziem wyszukiwania przy mniejszych stronach za to z rozbudowaną hierarchią. Można dzięki niej się zorientować w działach/kategoriach/podkategoriach czyli strukturze informacji jaka została zaprojektowana na stronie.
Sitemap (mapa strony dla robotów) jest za to obecnie niezbędnym elementem marketingu internetowego. To plik techniczny który pokazuje wyszukiwarkom strony które powinny zindeksować, z jaką częstotliwością i które strony są istotniejsze, przy czym nie tylko Google z takiej mapy korzysta ale również Bing i inne wyszukiwarki z robotami (crawlerami) skanującymi sieć.
W WordPressie wszelkie dodatkowe funkcjonalności których nie ma w silniku głównym są realizowane poprzez wtyczki. Wieść gminna niesie że trudno coś wymyślić żeby wtyczki do realizacji tego nie było 😉 ale nie wierzcie w to!
Oczywiście jest wiele wtyczek realizujących tworzenie mapy strony dla ludzi i mapy dla robotów sieciowych, ja używam wymienionych poniżej. Głównie z powodu że realizują tylko jeden cel i nie są zaśmiecone zbędnymi nieprzydatnymi funkcjami.
WP Sitemap Page
Wtyczka tworząca mapę strony dla ludzi. Przykładowo możesz zobaczyć mapę tej strony pokazująca strukturę działów i ich zawartość.Wtyczka co prawda nie jest aktualizowana od roku ale działa poprawnie. Zresztą sami sprawdźcie, jeśli pojawi się u kogoś jakiś problem to zapraszam do wątku dla tego posta w QA.
To prosta w konfiguracji wtyczka (dlatego ją lubię). W sumie oferuje wykluczenie poszczególnych postów czy taksonomii (można w ustawieniach wykluczyć np. posty z archiwum czy też strony które pokazuje) z tworzonego spisu. Dodatkowo umożliwia formatowanie opisów linków, można do tytułu posta dodać datę jego publikacji co ułatwia użytkownikom osąd na ile aktualna wiedza jest prezentowana w każdym wpisie.
Mapę strony stworzoną za pomocą wtyczki WP Sitemap Page osadza się poprzez wpisanie shortcode w dowolnym miejscu je obsługującym (posty, strony, widgety,… ). Shortcody przyjmują parametry dzięki czemu można również zawężać to co pokazują, przykładowo shordcode [ wp_sitemap_page only=”author” ] pokazuje spis autorów co widać poniżej.
Authors
Generalnie z racji że mapa strony (taka pokazująca posty) jest raczej obszerną listą to upychanie jej np. w sidebarze w jakimś widgecie może wyglądać słabo.
Google XML Sitemaps
To jedna z najstarszych wtyczek które stosuję. Jest świetna pod kontem zgodności z protokołem sitemaps, wysoce konfigurowalna i bezproblemowa.
Google XML Sitemaps tworzy mapy strony w formie plików XML rozumianych przez roboty wyszukiwarek. Możesz kliknąć https://www.wpomoc.pl/sitemap.xml żeby zobaczyć jak przeglądarka zaprezentuje mapę tej strony.
W panelu wtyczki możemy konfigurować czy powiadamiamy automatycznie google i binga o nowej mapie. Zalecam powiadamiać. Samo powiadamianie wyszukiwarek o mapie strony nie wymaga utworzenia konta w Google Search Console i konta w Bing Webmaster Tools, ale warto je założyć żeby widzieć stan zindeksowania naszych stron oraz na jakie błędy się natykają roboty na naszych stronach. Dzięki tej wiedzy mamy szansę poprawić błędy w wyniku czego nasza strona znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania.
Obliczanie priorytetu (ważności) jaki ma dany post/strona można zadeklarować na podstawie komentarzy pod postami, albo na bazie przeliczników w których deklarujemy co według nas jest ważniejsze. Warto się solidnie zastanowić co chcemy bardziej promować poszczególne posty czy np. całe kategorie postów. Drugim istotnym parametrem (choć to tylko sugestia dla wyszukiwarek) jest ustawienie jak często mają skanować elementy naszej strony. Ustawianie wszystkiego na codziennie spowoduje zignorowanie zaleceń. Warto sensownie ustawić zależności w stylu to co się nie zmienia niech boty sprawdzają rzadko a to co się często zmienia niech sprawdzają co dziennie.
Wtyczka daje też możliwość wykluczenia rzeczy których nie chcemy indeksować zarówno pojedynczych wpisów jak i całych kategorii. Jest bardzo elastyczna w konfiguracji. Zróbmy założenia co chcemy w serwisie promować, a potem trzeba przysiąść i skonfigurować wtyczkę zgodnie z naszymi przemyśleniami.
Przykładowo absolutnie nie widzę potrzeby indeksowania listy autorów w tym serwisie (skoro jest jeden) więc wyłączyłem to mapowanie.
Przydatne:
- Do czego służą mapy witryn (xml)?
- Submit Sitemaps to Bing (po angielsku)
- Przygotowywanie i przesyłanie mapy witryny – Search Console – Pomoc
- Wtyczka – WP Sitemap Page
- Wtyczka – Google XML Sitemaps