Nie da się zajmować stronami www nie posiadając sensownego narzędzia do transferu plików i umiejętności jego obsługi.
Jestem zwolennikiem małych narzędzi robiących jedno za to dobrze.
Dodatkowymi plusami jest jeśli narzędzie:
- działa bez instalacji z dowolnego pendriva czy karty pamięci
- nie wymaga podnoszenia uprawnień na admina
- można najczęściej używane operacje wykonać z klawiatury bez użycia myszy
- ma prosty czysty interfejs
- wspiera najnowsze formaty czy techniczne wymagania
- jest na wolnej licencji
Wszystkie te oczekiwania spełnia doskonały program do transmisji plików pod Windows WinSCP
Opis WinSCP
WinSCP posiada dwa interfejsy użytkownika (wygląd), typowy zachowujący się jak standardowy menedżer plików windows i drugi zgodny ze standardem „Norton Commandera” pozwalający na błyskawiczną obsługę z poziomu klawiatury.
WinSCP obsługuje szyfrowane połączenia SFTP, SCP jak również FTPs, dla wygodnickich umożliwia logowanie za pomocą kluczy, integruje się z Pagent, wspiera obsługę skryptów i posiada wiele innych przydatnych rozwiązań.
Zostawiono w nim również wsparcie dla obsługi nędznych hostingów nie oferujących nic poza FTP.
Nawet jeśli niewiele rozumiesz z tego co napisałem powyżej, zaufaj mi warto używać WinSCP zwłaszcza jeśli chcesz lub musisz zajmować się stronami www.
Program potrafi synchronizować pliki żeby takie same były na serwerze i w lokalnym komputerze. W trybie Commandera potrafi zsynchronizować zawartość okien podczas przeglądania – przechodząc do innego katalogu w jednym oknie w drugim też się zmienia widoczny katalog, dzięki czemu łatwo przeglądać strukturę katalogów i plików.
Jeśli kiedykolwiek używałeś menedżera plików windows albo jakiegoś *Commandera to nie zabłądzisz w tym programie 🙂 jest tak prosty że aż głupi. Po kliknięciu połącz albo przeciągasz pliki myszką pomiędzy komputerem a serwerem albo w trybie commandera klikasz F5 żeby skopiować lub F6 żeby przenieść między oknami.
Program jest spolszczony w 100%, na dobrą sprawę wystarczy czytać opis polecenia lub guzika i żaden manual nie jest potrzebny.
Praktycznie jedynym „ciężkim” miejscem w WinSCP jest pierwsza konfiguracja połączenia do serwera, bo trzeba przepisać dane uzyskane od hostingodawcy w odpowiednie pola w programie. Ciężkość wynika raczej z trwogi niż faktycznie problemów technicznych.
Pamiętaj nic nie zepsujesz wpisując źle dane do konfiguracji WinSCP jedyne co to nie połączysz się z serwerem.
Uwaga! Lepiej nie zapamiętywać haseł w żadnym programie do transmisji danych. Co prawda o nadużyciach na bazie WinSCP nie słyszałem, ale wirusy potrafiły już wykradać hasła z Total Commandera więc warto być czujnym.
Hasła warto trzymać w menedżerach haseł jak np. w KeePass, jest dzięki temu wygodnie i bezpiecznie zarazem.