I tu pada moja ulubiona odpowiedź
To zależy…
prawda jest taka że wszystko się rozbija o potrzeby, czas, wiedzę i pieniądze. Trzeba na początku określić czy to co daje posiadanie strony testowej jest nam tak potrzebne żeby inwestować w jej utworzenie i późniejsze utrzymanie.
Za i przeciw posiadaniu strony testowej
Strona testowa rozwiązuje głownie problemy:
- z dostępnością – nie ma przestojów wywołanych np. wadliwą aktualizacją bo przetestujemy ją na serwerze testowym
- z modyfikacjami – można testować zmiany wyglądu i funkcjonalności bez przeszkód
- testowaniem odtwarzalności backupów
Strona testowa stwarza problemy:
- utrzymanie dwóch instancji wordpressa
- podwójna aktualizacja
Strona testowa nie jest potrzebna jeżeli masz bloga z niską odwiedzalnością, małą stronę wizytówkę, coś takiego że nie będzie problemu jeśli strona przez 1 dzień będzie niedostępna. Przy dobrze postawionym WordPressie z dobrej jakości motywem i wtyczkami aktualizacje nie generują problemów. A jeżeli masz poprawnie robiące się backupy to odtworzenie stanu pierwotnego będzie błyskawiczne, jeśli coś padnie podczas wdrażania nowych funkcjonalności, wtyczek czy motywów.
Strona testowa jest niezbędna jeżeli masz np. aktywny portal z newsami, sklep, platformę nauczania czy ogólnie zarabiasz na stronie. W biznesie każdy przestój nawet krótki bije po kieszeni, jeśli nie stracisz klientów bezpośrednio to musisz się liczyć z utratą wizerunku co też źle się przekłada w dłuższej perspektywie czasowej.
Zrzut ekranu w obrazku wyróżniającym pokazuje że jednak nie każdy przejmuje się własnym wizerunkiem w sieci.